sobota, 28 lipca 2012

Hanna Cygler "Tryb warunkowy"

Idę tropem wakacyjnych lektur, tym bardziej, że za kilka dni będę w Gdańsku - a autorka tej ksiażki z Gdańska pochodzi i o Gdańsku pisze. "Tryb warunkowy" to powrót do debiutu Hanny Cygler (pierwsze wydanie książki pochodzi z 2004 roku), pisarki znanej z takich książek jak "Odmiana przez przypadki", "Dobre geny", czy "Bratnie dusze". Znam te wszystkie książki, a jednak to właśnie ta debiutancka najbardziej mi się spodobała. Wydaje mi się najbardziej naturalna, sentymentalna, bezpretensjonalna. I w tym tkwi jej urok.  

1977 rok. Zosia Knyszewska zdaje maturę i dostaje się na wymarzone studia. Wydaje się, że świat stoi przed nią otworem. Tym bardziej, że Zosia jest zakochana - jak się jej zresztą wydaje - z wzajemnością.

Ale życie szybko weryfikuje wyobrażenia dziewczyny. To, co miało być miłością, okazuje się nieporozumieniem, a przyszłość nie rysuje się w tak różowych barwach, jak się początkowo mogło wydawać. Bohaterka "Trybu warunkowego" nieoczekiwanie musi się zmierzyć z problemami, na które nie była przygotowana.

Beztroską młodość przerywają dramatyczne wydarzenia z 1980 i 1981 roku. Nie sposób przejść nad nimi obojętnie. To one kształtują charakter i światopogląd dziewczyny. To one hartują jej charakter. Ale polityka to wyłącznie tło osobistych przeżyć Zosi; burzliwych, trudnych, modno ją doświadczających. Okazuje się, że trzeba bardzo szybko dorosnąć, by sprostać tzw. życiu. I to na każdym polu.
"Tryb warunkowy" wciąga, a jego urok bierze się głównie z sentymentalnej podróży w przeszłość. Dla mnie ta podroż była i ważna, i przyjemna.

Teraz czekam na drugą część tej opowieści - "Deklinację męsko-żeńską", która ukaże się już 1 sierpnia.

 Hanna Cygler "Tryb warunkowy", Dom Wydawniczy Rebis, 2012 r.

Moja ocena 4,3

1 komentarz:

  1. Do tej pory przeczytałam jedną książkę tej autorki pt. "Trzy razy R". To pozycja chyba mniej znana, ale polecam ją.

    OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...