niedziela, 15 grudnia 2013

Najlepsze kryminały 2013

Pora na coroczne podsumowanie. Zaczynam od dziesiątki najlepszych kryminałów 2013 roku. Są wśród nich książki zarówno polskich autorów, jak i zagranicznych. Proporcje rozłożyły się dokładnie pół na pół. Wybór subiektywny, kolejność przypadkowa.
Marta Zaborowska "Uśpienie"
Czarna Owca

Debiutanckie "Uśpienie" Marty Zaborowskiej to powieść dynamiczna, z pomysłem i rozmachem. Powiedziałabym nawet - skandynawskim rozmachem, chociaż umocowana w polskiej rzeczywistości. 
TU RECENZJAMarcin Wroński "Pogrom w przyszły wtorek"
W.A.B.

To najlepsza, moim zdaniem, opowieść o kryminalnym Lublinie z komisarzem Maciejewskim w roli głównej. Zdecydowanie warto przeczytać.

Camilla Grebe, Asa Traff "Spokój duszy"
Rebis

Ciekawy pomysł na fabułę, bardzo dobre wykonanie. A wszystko o tyle zaskakujące, że to debiut - w dodatku debiut dwóch sióstr. Książka inteligentna, konsekwentna, napisana z wielką pasją.
TU RECENZJA

Yrsa Sigurdardottir "Statek śmierci"
Muza 

Na początku jest autentyczny strach, a potem... coraz większa ciekawość. Autorka perfekcyjnie buduje napięcie łącząc elementy thrillera z klasycznym kryminałem.
TU RECENZJA
Agnieszka Miklis "Wściekła skóra"
Videograf

Takiego kryminalnego debiutu; mocnego, błyskotliwego i literacko dojrzałego życzę wszystkim pisarzom. A o Agnieszce Miklis powiem wprost: to pisarka całą gębą. Na jej drugą książkę czekam więc, jak na żadną inną. TU RECENZJA 
Carin Gerhardsen "Najmroczniejsza ciemność"
Rebis

Carin Gerhardsen świetnie połączyła w tej książce wątki osobiste i zawodowe bohaterów, pokazując, że działamy jak system naczyń połączonych i nic nie dzieje się w naszym życiu przypadkiem. Bardzo dobry kryminał, którego najmocniejszą stroną jest emocjonalna inteligencja autorki. TU RECENZJAPiotr Głuchowski "Lód nad głową"
Agora

Kryminał, polityczny thriller, sensacja. Plus dobra, współczesna powieść. Mam osobistą satysfakcję, gdyż w talent pisarski Piotra Głuchowskiego uwierzyłam po jego debiutanckiej książce. W tej autor potwierdził, że się nie myliłam.
TU RECENZJAPaweł Jaszczuk "Akuszer śmierci"
Prószyński i S-ka

Autor łączy w swoich powieściach coś, co cenię najbardziej: historię, która nie do końca jest nam znana z pomysłowo skonstruowaną intrygą kryminalną. Wciąga nas w świat, który jest fascynujący, chwilami przerażający, a równocześnie bardzo nam bliski. TU RECENZJA


Lena Oskarsson "Czarne tango"
Czarna Owca

Lena Oskarsson nie ma w sobie nic ze skandynawskiego chłodu, choć akcję swoich powieści umieszcza w surowym klimacie. Ma natomiast literacki rozmach i znakomitą umiejętność portretowania postaci; niejednoznacznych, oryginalnych, jakichś.  
TU RECENZJA


Bernard Minier "Krąg"
Rebis

Talent, klasa i profesjonalizm. Spokój, wyczucie, inteligencja. Bernard Minier zachwycił mnie swoim debiutanckim  "Bielszym odcieniem śmierci", a w "Kręgu" potwierdził mistrzowską ligę. Czekałam na te książkę ponad rok i dziś mogę powiedzieć, że francuski pisarz szturmem wchodzi na toplistę najlepszych autorów kryminałów.
TU RECENZJA

CZYTAJ TAKŻE NAJLEPSZE DLA KOBIET 2013

13 komentarzy:

 1. Mam ochotę na kilka z nich. Oby Mikołaj wiedział, co przynieść! ;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie Minier ;) Czekam na jego trzecią książkę

   Usuń
 4. Kiedy się przekonam do kryminałów, będę wiedzieć, gdzie szukać tych najlepszych :)

  OdpowiedzUsuń
 5. A jak ocenia Pani ksiàżkę Błażeja Przygodzkiego Z chirurgiczną prezyzja?To kryminalny debiut w 2013

  OdpowiedzUsuń
 6. Czy Piotr Głuchowicz, autor książki "Lód nad głową" i Głuchowski, w którego Pani uwierzyła to na pewno ta sama osoba?

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekaw jestem, czy "Betonowy Pałac" Gai Grzegorzewskiej, który właśnie się pojawił na rynku wygra jakąś nagrodę. Wierzę, że tak! :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Polecam doskonały kryminał "Zniknieni". Nowość 2014. Autor wie o czym pisze.

  OdpowiedzUsuń
 9. a ja od siebie mogę polecić książkę W cieniu A.S.A Harrison, bardzo dobrze napisana z ciekawymi wątkami psychologicznymi, nie można się od niej oderwać.

  OdpowiedzUsuń
 10. same dobre książki widzę, może uda mi się je wszystkie przeczytać. Ale przyznam, że jestem pod wrażeniem nowości House of cards. Koniecznie ją przeczytajcie. Robi wrażenie.

  OdpowiedzUsuń
 11. to prawda, jest w czym wybierać, ja jeszcze mogę dorzucić Fynf und cfancyś Michała Witkowskiego. Moim zdaniem super.

  OdpowiedzUsuń
 12. Zdecydowanie stawiam na "krąg", bo to takie trochę psychologiczne

  OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...