Tę kategorię częściowo już wyczerpałam w "Najlepszych kryminałach 2013" i "Najlepszych dla kobiet 2013". W tej znajdziecie jeszcze więcej; reportaże, biografie, literaturę faktu, książki historyczne - najlepsze z najlepszych polskich autorów. Wybór subiektywny, kolejność przypadkowa (poza pierwszą pozycją).
Joanna Bator
"Ciemno, prawie noc"
W.A.B.
Numer jeden należy do książki, która jest i świetnym kryminałem, i powieścią dla kobiet, ale przede wszystkim to doskonała polska, współczesna proza. "Ciemno, prawie noc" Joanny Bator to powieść, którą trzeba przeczytać. Autorka dostała za nią Nagrodę Literacką Nike 2013, a ja zdecydowanie podpisuję się pod tym werdyktem.
Marcin Kącki
"Maestro. Historia milczenia"
Agora
„Maestro” to nie tylko
wstrząsająca historia bezkarności pedofila; osoby powszechnie znanej i
szanowanej, ale także demaskatorski obraz polskiej rzeczywistości, pełnej
hipokryzji, konformizmu, głupoty, chciwości i bezmyślnego okrucieństwa. Ofiarami
przez wiele lat były dzieci. TU RECENZJA
Mariusz Urbanek
"Tuwim. Wylękniony bluźnierca"
Iskry
Można się w "Tuwimie" zaczytać, można się nim zachwycić. Nieprzeciętnie inteligentny, utalentowany, o ciętym
dowcipie, ale też o wielu słabościach, które zdeterminowały jego życie - to
właśnie Julian Tuwim. "Brzechwa"
Urbanka był dobry, ale "Tuwim" jest rewelacyjny. TU RECENZJA
Teresa Torańska
"Smoleńsk"
Wielka Litera
Torańska nie pyta, ale rozmawia. Świetnie zorientowana w szczegółach i niuansach związanych ze Smoleńskiem wchodzi nierzadko w polemikę, wyraźnie artykułuje swoje zdanie. Ale to wciąż merytoryczna rozmowa, w której strony wzajemnie się szanują. TU RECENZJA
Wiktor Bereś, Krzysztof Burnetko
"Marek Edelman. Życie. Do końca"
Agora, Fundacja Świat ma Sens
To jedna z tych historii, które zostają w nas na zawsze. Dająca siłę, moc, nadzieję. Niezwykła historia o ważnym człowieku; uczciwym, wiernym sobie, szczerym. Silnym, ale siłą, która bierze się z poczucia własnych słabości i niedoskonałości. TU RECENZJA
Maria Barbasiewicz
"Ludzie interesu w przedwojennej Polsce"
PWN
Piękna pod względem edytorskim, znakomicie udokumentowana i ilustrowana tak, że zapiera dech w piersiach. Ta książka to kolejna perełka wydawnicza PWN. Przedstawia ona historię Drugiej Rzeczypospolitej przez pryzmat jej życia gospodarczego. Ale jest tu dużo, dużo więcej. TU RECENZJA
Dariusz Pachocki
"Broniewski w potrzasku uczuć"
MG
O Broniewskim dowiadujemy się z tej lektury więcej, niż z jakiejkolwiek biografii. Dostajemy portret utalentowanego, choć egocentrycznego poety. Mężczyzny wrażliwego, czułego, ale też bezwzględnego, skupionego wyłącznie na sobie. Jest w tej książce i ofiara: Irena Helman. TU RECENZJA
Ryszard Wolański
"Tola Mankiewiczówna. Jak za dawnych lat"
Rebis
Piękna, utalentowana i pracowita podbijała serca polskiej i zagranicznej publiczności. Tola Mankiewiczówna zdecydowanie zasłużyła na tę książkę i przypomnienie, jak wyglądały kiedyś prawdziwe kariery wielkich gwiazd.
TU RECENZJA
Iwona Luba
"Berlin. Szalone lata dwudzieste, nocne życie i sztuka"
PWN
To prawdziwa perełka na rynku wydawniczym. Pod
każdym względem; edytorskim, literackim, historycznym. Poznajemy w niej Berlin
lat 20. ubiegłego wieku; barwny, tętniący życiem, skupiający elitę artystyczną z
całej Europy.
Zbigniew Mikołejko
"Jak błądzić skutecznie"
Iskry, Agora
Piętnaście rozmów o wierze,
polityce, miłości, snach, kobietach, dzieciństwie, śmierci. Sporo się z nich
dowiemy; nie tylko o profesorze Mikołejko, ale też o nas
samych. TU RECENZJA
Polecam ,,Wylęknionego bluźniercę" - fantastyczna biografia!
OdpowiedzUsuńTo prawda - świetna książka
UsuńU mnie niestety nikt nie czyta książek poza mną :D Ale ja z tej listy skorzystam w przyszłym roku, aby sobie po prostu poczytać :)
OdpowiedzUsuńNa pewno sięgnę po powieść Joanny Bator, bo chcę to zrobić już od dawna. Chętnie sięgnę także po książkę o Marku Edelmanie, którego podziwiam.
OdpowiedzUsuńMagdo, zapraszam Cię na moje autorskie wyzwanie "Grunt to okładka", o którym napisałam na blogu. Może zechcesz wziąć udział? :)
Pozdrawiam!
Hm szczerze mówiąc to nie znam wszystkich książek. Ale do paru chciałabym zaglądnąć, zwłaszcza do historii o Edelmanie. Wielki Człowiek! Przeczytałam jego książkę http://rewolucja.co.uk/produkt/prosto-sie-mowi-jak-sie-wie-523431 i mnie zaciekawiło jego opowieść, człowiek historia.
OdpowiedzUsuńTo ja powiem coś jeszcze gorszego, bo nie znam żadnej z nich. Planuje zakup powieści Joanny Bator, właściwie już od dawna, zanim została nagrodzona. Jakoś nam nie po drodze ;-)
OdpowiedzUsuń