piątek, 6 lipca 2012

"Paryski szyk" Podręcznik stylu Ines de la Fressange oraz Sophie Gachet

To jest książka dla tych, którzy kochają Paryż, modę, nowoczesny design i piękne przedmioty. Po prostu dobry styl. Starannie wydana, dopracowana graficznie i znakomicie - bo oszczędnie i treściwie - napisana, dostarczy Wam wielu estetycznych wrażeń. Udzieli też kilku dobrych rad - gdzie przenocować w Paryżu, zrobić oryginalne zakupy, napić się dobrej kawy. W tej książce określenie "paryski szyk" naprawdę coś znaczy.

Ines de la Fressange, francuska modelka i ikona stylu, zaczyna od tego, jak ubiera się paryżanka. I tu miłe zaskoczenie. Paryżanka ubiera się skromnie, prosto i... to właśnie jest klasa. Dobre dżinsy, marynarka, top, skórzana torebka i buty. Klasyka. Żadnej pogoni za trendami, uwielbienia dla dyktatorów mody, szaleństa kupowania. "Paryski styl to podejście do życia, to stan umysłu. Balansując między rock'n'rollowym szaleństwem a mieszczańskim sztywniactwem, paryżanka jest zawsze pierwsza, nigdy druga. Co dzień z wdziękiem omija zasadzki mody." - pisze autorka.

I coś w tym jest. Prostota w ubiorze, klasa w życiu. A jeśli zakupy, to tylko w Paryżu! Na dowód tych słów Ines de la Fressange zabiera nas do kultowych paryskich butików, do których nigdy byśmy nie trafili na tradycyjnym, turystycznym wypadzie do Paryża. To miejsca znane tylko wtajemniczonym. Oryginalne, wyjątkowe, z gwarancją najwyższej jakości. Schowane w paryskich zaułkach, niedostępne dla przypadkowych turystów. Tu kupimy stara biżuterię, nawet z XIX wieku, która otrzymała nowe życie, tu zamówimy sandały na miarę i rękawiczki Causse'a - dokładnie takie, jakie nosiła Jackie Kennedy. Nie wspominając o sklepach vintage, w których można dogrzebać się do prawdziwych skarbów. Zaglądają tu zarówno hipsterzy, jak i i staruszki wracające z codziennych zakupów...

To nie koniec. "Paryski szyk" to także przewodnik po wyjątkowych księgarniach, które pełnią też inne role, choćby designerskie. To również wędrówka po malutkich sklepikach w których możemy znaleźć natchnienie urządzając wnętrze swojego mieszkania, czy - już bardziej szczegółowo - pokój dla dziecka. Autorka zdradza nam też swoje sekretne miejsca na szybki lunch i i dobrą kolację. Nie ma ich w żadnym przewodniku - tym bardziej są godne uwagi. No i te domowe hoteliki, do których nigdy byście nie trafili... Rewelacja.

Do tego, co kilka stron, była modelka serwuje nam pakiet uniwersalnych rad na temat pięlęgnacji urody, ubierania się, wystroju wnętrz itd. Wszystko pod hasłem "jak wygląda i żyje współczesna paryżanka". Zabawne to, przyjemne... przydatne. No i pięknie wydane. Ta ksiażka zdecydowanie ma styl.

"Paryski szyk" Podręcznik stylu Ines de la Fressange oraz Sophie Gachet, Dom Wydawniczy Rebis, 2012 r. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...