wtorek, 31 lipca 2012

Zapowiedzi na sierpień cz.II: "Modlitwy waginy", "Opowiadania nowojorskie", "Anna German o sobie", "Seks na księżycu"

Na te książki czekam z wyjątkową niecierpliwością. Charlotte Roche zdobyła moje serce "Wilgotnymi miejscami"; książką mocną, kontrowersyjną, na granicy dobrego smaku - a jednak nadzwyczajną. Liczę, że jej "Modlitwy waginy" TU RECENZJA (na które w polskim wydaniu w ogóle nie liczyłam) również zrobią rewolucję. Z wielkimi nadziejami czekam także na biografię Anny German i te nadzieje graniczą raczej z pewnością, że to będzie dobra lektura.  Modlitwy waginy
Charlotte Roche
TU RECENZJA

Czarna Owca

Druga powieść Charlotte Roche, autorki bestellerowych Wilgotnych miejsc.
Za żadne skarby nie chciałabym należeć do ludzi, którzy nic nie robią tylko dlatego, że inni też nic nie robią.
"Zawsze czujna, zawsze pod kontrolą, zawsze przygotowana na najgorsze. Tylko podczas seksu Elizabeth Kiehl nagle jest wolna i z niczym nie ma problemów. Zapomina o wszystkich obowiązkach i kłopotach. A przed oczami ma tylko jeden cel – pozostać na zawsze z miłością swego życia.
 W powieści Wilgotne miejsca Charlotte Roche dowiodła, że stać ją nie tylko na drastyczną szczerość, ale i nieokiełznany humor. Modlitwy waginy opowiadają o małżeństwie i rodzinie jak żadna inna powieść przed nimi. I w sposób śmiały a zarazem pełen czarnego humoru eksplorują najskrytsze tajniki życia tyleż nieustraszonej, co niepewnej siebie młodej kobiety.
Zawsze za dnia i przy zamkniętych oknach z uwagi na sąsiadów. Tak Elizabeth lubi najbardziej. Mąż włącza oba koce elektryczne na łóżku i można zaczynać. Jej ręka wjeżdża Georgowi od razu w spodnie od piżamy rozmiaru XXL. I od tego momentu oszukuje swą nienawidzącą mężczyzn matkę, która chciała jej wpoić, że seks jest czymś złym. Ale się nie udało. Na szczęście dla Georga, na szczęście dla Elizabeth. Bo tylko podczas seksu czuje się naprawdę wolna, nie musi zastanawiać się nad tym, czy może akurat coś w jej życiu się wali. Albo raczej już dawno się zawaliło. Na przykład całe to bagno z matką czy zerwany ślub z byłym narzeczonym. Po wypadku Georg praktycznie odkupił od niego Elizabeth, jak wielbłąda na bazarze. A ona odtąd pracuje aż do zatracenia nad osiągnięciem ogromnego celu: pozostania z Georgiem na zawsze. Spore wyzwanie dla kobiety, która rozstała się z własnymi rodzicami i dla której monogamia jest największym błędem naszego życia."


Opowiadania nowojorskie
Henry James
W.A.B.

Dziewięć opowiadań. Różnorodne portrety ludzi i miasta: od cierpko humorystycznego Epizodu międzynarodowego, opisującego podróż dwóch młodych Anglików za ocean, po Niezły narożnik, którego bohater powraca do Nowego Jorku po trzydziestu trzech latach nieobecności, by spotkać swojego sobowtóra; od Johna Lennoxa w Historii pewnego arcydzieła, poznającego dzięki obrazowi prawdę o swojej narzeczonej, po odkrywającą swoją kobiecą tożsamość Catherine Sloper, bohaterkę Placu Waszyngtona - opowiadania, które wielu uważa za jedno ze szczytowych osiągnięć pisarza. Opowiadania nowojorskie to podróż ścieżkami pamięci po mieście, którego już nie ma, migawki robione na przestrzeni czterdziestu lat. James, mistrz detalu i półcienia, rejestruje tu grę przelotnych spojrzeń i drobnych gestów, kreśli subtelny obraz relacji międzyludzkich i jak zwykle okazuje się wirtuozem niedopowiedzeń.


Nieszczelna Sieć
Hakan Nesser
TU RECENZJA
Czarna Owca

Inspektor Van Veeteren i jego zespół usiłują zmierzyć się ze sprawą Janka Mattiasa Mittera – nauczyciela gimnazjalnego, który nie może sobie przypomnieć, czy zamordował swoją świeżo poślubioną żonę Evę Ringmar, czy nie. Mittnera oskażono o zabójstwo i postawiono przed sądem. Van Veeteren nie daje jednak za wygraną. W trakcie żmudnego dochodzenia odkrywa wstrząsające fakty, które doprowadziły do tragedii…Anna German o sobie
Mariola Pryzwan
TU RECENZJA
Wydawnictwo MG

Historia życia Anny German przypomina scenariusz filmowy. Urodziła się w
Uzbekistanie, jej matka pochodziła z rodziny holenderskich protestantów,
ściągniętych do Rosji przez carycę Katarzynę. Ojciec, łodzianin, został
rozstrzelany przez NKWD jako Niemiec. W 1946 r. jako repatriantka Anna
przyjechała ze swoją mamą do Wrocławia...
Nie lubiła mówić o sobie, tym cenniejsze są  jej wypowiedzi rozproszone w
audycjach radiowych, prasie polskiej, rosyjskiej i włoskiej, a zebrane
przez Mariolę Pryzwan, od wielu lat zafascynowaną talentem Anny German.
Dzięki zebranym wypowiedziom, listom, prywatnym fotografiom i nieznanym
dokumentom powstała biografia przypominająca autobiografię piosenkarki.
Z książki dowiemy się o czym marzyła, co lubiła, jak pięknie mówiła o
swojej babci, matce i synku... Przeczytamy o dzieciństwie spędzonym w
środkowej Azji, o studiach geologicznych na Uniwersytecie Wrocławskim, o
współpracy z teatrem studenckim Kalambur, o sukcesach na festiwalach w
Opolu, Sopocie, San Remo i Ostendzie.
Poznamy  wiele szczegółów związanych z  pobytem Anny German we Włoszech, z
wypadkiem samochodowym na Autostradzie Słońca i długotrwałą, heroicznąwalką o powrót do zdrowia i na estradę. Dowiemy się, czym była dla niej muzyka i co myślała o szczęściu.


Seks na księżycu
Ben Mezrich
W.A.B.

Kolejna oparta na faktach książka kontrowersyjnego dokumentalisty. Mezrich kunsztownie rekonstruuje dzieje najbardziej romantycznej i brawurowej kradzieży ostatniego stulecia. Zaczyna się niewinnie. W ręce Thada Robertsa trafia folder informujący o naborze na prestiżowy staż w Centrum Lotów Kosmicznych im. Lyndona B. Johnsona w NASA. Z żoną, trzystoma dolarami na koncie i połataną koszulą, bez odpowiedniego wykształcenia i koneksji młodzieniec raczej nie ma szans, ale też nic do stracenia. Udaje mu się! Po morderczych przygotowaniach przekracza bramę NASA. Wie jedno - za wszelką cenę musi zabłysnąć. Szybko zyskuje opinię świetnie zapowiadającego się naukowca. I gdy jego marzenie, by zostać pierwszym człowiekiem na Marsie, nie jest już niemożliwe do spełnienia, kompletnie traci głowę dla młodziutkiej, ślicznej stażystki. Postanawia dać jej kawałek Księżyca. Dosłownie.Plan niemal doskonały, podejrzliwy kolekcjoner z Belgii, FBI, młodzieńcza fantazja, ogromne pieniądze i wielka namiętność, która zaprowadzi Thada Robertsa na długie osiem lat do więzienia. Mistrzowskie pióro Mezricha i nieprawdopodobna historia, trzymająca w napięciu jak pierwszorzędny thriller.

* notki ze stron wydawnictw

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...