wtorek, 17 kwietnia 2012

John Le Carre "Wierny ogrodnik"

Tytuł pewnie wydaje się Wam znajomy. Kilka lat temu mogliśmy oglądać filmową adaptację książki pod tym samym tytułem. Obsypany nagrodami film zrobił na mnie duże wrażenie. Z tym większą ciekawością sięgnęłam po najnowsze wydanie "Wiernego ogrodnika", które ukazało się na początku tego roku.
 
Tym, którzy nie oglądali filmu, przypomnę o czym jest ta historia. W Nairobi, na brzegu jeziora Turkana, w samochodzie zostaje znalezione ciało młodej kobiety. Zamordowaną, a wcześniej zgwałconą kobietą jest Tessa Quayle, żona brytyjskiego dyplomaty. Kierowca, z którym jechała, leży obok niej. Nie ma głowy.
Śledczy, którzy zajmują się brutalnym morderstwem "białej kobiety w czarnym kraju" bardzo szybko doszukują się w sprawie wątków osobistych. Świadkowie zeznają, że noc poprzedzającą zabójstwo Tess spędziła z mężczyzną, który nie był jej mężem.

Motyw osobistej zemsty staje się jednym z przewodnich. Mąż kobiety zostaje oskarżony o morderstwo. Policjanci usiłują wykazać, że żona dyplomaty prowadziła podwójne życie, zdradzała go, być może była nawet nimfomanką i miała nie jedną, ale wiele przygód. Justin Quayle miał ze pieniądze zlecić zabójstwo żony. Zrobił to z zazdrości i z chęci zysku, bo po śmierci Tess zostałby mu spory spadek - twierdzą śledczy.

Wszystko układa się w logiczną układankę. Ale tylko pozornie. Problem w tym, że mimo tajemnic związanych z Tess, Justin jest przekonany o jej uczciwości i lojalności. Nie mieści mu się w głowie, że mogła go oszukiwać. Dlatego rozpoczyna swoje własne śledztwo. Jego efekty są przerażające.  Tess, jak się okazuje, rzeczywiście prowadziła podwójne życie. Ale nie miało ono nic wspólnego z małżeńską zdradą...

Ta historia ma dużo głębsze dno.

W książce jest ono jeszcze bardziej pogłębione niż w filmie - i za to plus. Na rzecz filmu przemawiają jednakże znakomite obrazy. I tego szczególnego klimatu Afryki odrobinę mi w książce zabrakło. Ale sama historia na tym nie traci, odniosłam nawet wrażenie, że w filmie, siłą rzeczy, pewne wątki zostały nieco "spłycone". Tym bardziej zachęcam do lektury.

John Le Carre "Wierny ogrodnik", Wydawnictwo Sonia Draga, 2012 r. 

Komu polecam
Miłośnikom dobrej sensacji

Moja ocena 4,6

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...