poniedziałek, 2 kwietnia 2012

Rozmowy Piotra Szumlewicza „Ojciec nieświęty. Krytyczne głosy o Janie Pawle II”

Długo zastanawiałam się, czy napisać o tej książce. Z kilku powodów. Po pierwsze trudno ją jednoznacznie ocenić, bo jako publikacja prezentująca pewien światopogląd, właściwie wymyka się wszelkim ocenom. Po drugie ciężko oceniać rozmowy z tzw. „z tezą”. Po trzecie i najważniejsze, uważam, że pontyfikat Jana Pawła II to w naszym kraju materia wyjątkowo wrażliwa i drażliwa. Ale ostatecznie właśnie dlatego zdecydowałam się o tej książce napisać.

„Ojciec nieświęty. Krytyczne głosy o Janie Pawle II” to zbiór wywiadów ze znanymi ludźmi na temat Jana Pawła II. A dokładnie: o ciemnych stronach pontyfikatu Jana Pawła II; o pedofilii w kościele, o ciemnych interesach w Watykanie, o dyskryminacji kobiet i mniejszości seksualnych. Przeprowadza je Piotr Szumlewicz, socjolog, filozof, publicysta, a jego rozmówcami są m.in. dziennikarze, politycy i naukowcy.

Kogo więc spotkamy w tym gronie? Otóż jest tu i Jerzy Urban, i Janusz Palikot. Jest Magdalena Środa i Joanna Senyszyn. Jest i Marek Balicki, były lewicowy minister zdrowia, a także Tomasz Piątek, pisarz , który zasłynął powieścią „Heroina”. To postacie bezkompromisowe, chętnie idące na konfrontację i ostro broniące swoich racji. Gwarantujące barwną, kontrowersyjną konwersację. O wyrazistym - dodajmy - światopoglądzie.

I efekt, łatwy do przewidzenia, zostaje łatwo osiągnięty. Rozmowy skrzą się ostrymi  i – to nie ulega wątpliwości – odważanymi słowami. Być może dla jednych odkrywczymi i demaskatorskimi, dla innych obrazoburczymi, gorszącymi, głupimi. Ale w tej książce nie chodzi tak naprawdę o to, czy się spodoba, czy zostanie wpisana na indeks.

Chodzi o włożenie kija w mrowisko. I ten kij zostaje włożony bardzo głęboko. W sam środek naszego społeczeństwa.  

Ale każdy kij ma dwa końce. Janusz Palikot pytany, czy miał kiedyś kontakt z Janem Pawłem II odpowiada, że nie i sam się temu dziwi. Jerzy Urban także nie poznał papieża. Ale obaj panowie wydają się być autorytetami w sprawie Ojca Świętego, ochoczo rozprawiają jakim był człowiekiem, co zrobił, a czego nie zrobił, jak nas uwstecznił i jak nam – jako narodowi – zaszkodził. Czy są wiarygodni? Nie są. Zgrzyta, ale widać zgrzytać miało.

Dlaczego jednak zdecydowałam się o tej książce napisać? Bo to pierwsza taka książka. Na swój sposób odważna. Czy potrzebna? Na swój sposób również. Można się z nią nie zgadzać, można na nią oburzać, a nawet spalić ją na stosie.

Ale można najpierw przeczytać. I ja do tego zachęcam. Choćby po to, by usłyszeć, co myślą inni. By zmierzyć się z opinią różną od naszej i móc z nią – choćby w myślach – podyskutować. Albo zgodzić. 

Rozmowy Piotra Szumlewicza „Ojciec nieświęty. Krytyczne głosy o Janie Pawle II”, Wydawnictwo Czarna Owca, 2012 r., s. 312

2 komentarze:

  1. Dość tendencyjna książka. Ale nie żałuję, że przeczytałem

    OdpowiedzUsuń
  2. Czytałam. Autor z olbrzymią wiedzą, a jednak niedoinformowany... Wiele ,,faktów" ukazanych z pasującej mu do własnego poglądu perspektywy. Brak mi było, ale to u Szumlewicza normalne, prawdziwego obiektywizmu. Zabrakło wniknięcia trochę głebiej. Nie zadał sobie trudu zrozumienia niektórych decyzji JPII... I co najważniejsze - śledząc karierę p. Szumlewicza z pewną doza smutku i rozczarowania widzę, że wbrew temu co mówi, zatraca swe idee myląc wolność słowa ze zwykłą...

    OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...