sobota, 30 marca 2013

Agnieszka Jucewicz, Grzegorz Sroczyński "Żyj wystarczająco dobrze"W tych rozmowach każdy znajdzie coś o sobie, albo coś dla siebie. Przeczyta o własnych lękach i rozterkach. Kryzysach i uzależnieniach. Dostanie odpowiedź na pytania, które nie raz sobie lub innym zadawał. I ma szansę poczuć się naprawdę dobrze; bezpiecznie i normalnie. Bo znajdzie się w najlepszych rękach.

Agnieszka Jucewicz i Grzegorz Sroczyński rozmawiają w tej książce z 20 polskimi psychologami i terapeutami. Wśród ich rozmówców są m.in. Wojciech Eichelberger, Andrzej Wiśniewski, Lubomira Szawdyn, Ewa Woydyłło. Gdyby sprowadzić treść tych wszystkich rozmów do jednego prostego zdania brzmiałoby ono "Jak żyć", co sugerują zresztą sami autorzy. I tytuł książki, równie prosto, choć przewrotnie na to pytanie odpowiada. Ale już poszczególne rozmowy i pytania, które w nich padają, nie są ani proste, ani oczywiste.

Jak żyć z narcyzem, albo jak rozpoznać narcyza w sobie? - pyta Sroczyński Eichelbergera. A co to jest osobowość borderline i dlaczego jest tak niebezpieczna? Od typów osobowości tylko krok i ich zaburzeń tylko krok do poplątanego życia. Kiedy powinniśmy szukać pomocy i dla kogo jest psychoterapia - tę kwestię przybliża Ewa Woydyłło. A Marta Lizis-Młodożeniec w prosty i empatyczny sposób mówi o depresji, która może być śmiertelnie niebezpieczna. Znakomite są rozmowy z Lubomirą Szawdyn, która jak nikt inny zna się na leczeniu uzależnień. Jak piją kobiety i dlaczego tak trudno wyjść im z nałogu? A skąd dziś tylu pracoholików i czy to w ogóle da się leczyć? To syndrom dzisiejszych czasów i cienka jest tu granica miedzy normą, a problemem. Podobne jak zaburzenia psychosomatyczne, o których znakomicie opowiada prof. Bohdan W. Wasilewski.

Jest też w tej książce o wolnych związkach, niszczącej zazdrości i chronicznym braku radości życia. O związkach bez dzieci i relacjach w rodzinie; również tej niepełnej. O wyścigu szczurów i dorastaniu do dojrzałości. O stracie i o szczęściu.

To książka po prostu o życiu. I o nas wszystkich. Prosta, mądra, potrzebna.

Agnieszka Jucewicz, Grzegorz Sroczyński "Żyj wystarczająco dobrze", Wydawnictwo Agora SA, 2013 r.

1 komentarz:

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...