środa, 24 kwietnia 2013

Charles Duhigg "Siła nawyku"

Dlaczego podejmujemy takie, a nie inne decyzje? Czemu powielamy wciąż te same błędy? Czy zmieniając jeden zwyczaj, możemy zmienić całe swoje życie? I jak to zrobić? Charles Duhigg pisze w tej książce o sprawach niby-oczywistych, ale otwiera przed czytelnikiem zupełnie nowe przestrzenie; wiedzy, poznania, samoświadomości. I choć to książka psychologiczna, to czyta się ją jak najlepszą sensację.

Początek tej książki jest wyjątkowo motywacyjny, wręcz brawurowy. Poznajemy Lisę; kobietę z nadwagą i niską samoocena, która nieoczekiwanie, w trakcie wakacyjnej wyprawy do Kairu, zostaje porzucona przez męża. Załamana, bez pieniędzy i widoków na przyszłość, postanawia... odbyć wyprawę przez pustynię. Ale nie ma na to ani funduszy, ani odpowiedniej kondycji. Decyduje się więc rzucić palenie. Nic więcej - tylko ta jedna zmiana, której może sama dokonać. Od tego momentu rozpoczyna się w jej życiu prawdziwa rewolucja. Ze starzejącej, zaniedbanej i sfrustrowanej kobiety Lisa przeistacza się stopniowo w atrakcyjną, wysportowaną, pełną życia, operatywną kobietę, dla której nie ma rzeczy niemożliwych.

Brzmi fantastycznie? A jednak przemiana Lisy to fakt mający solidne naukowe podstawy. Zmiana jednego nawyku - w tym przypadku było to rzucenie papierosów - uruchomiło cały proces zmian, który zaszedł w jej mózgu.
"Skupiając się na jednym wzorcu - określanym jako nawyk kluczowy - Lisa nauczyła się, w jaki sposób przeprogramować także inne nawyki obecne w jej życiu" - dowodzi Charles Duhigg.
Ta teza znajdzie mocne uzasadnienie w dalszej części książki. Autor pokazuje, jak nawyki rządzą naszym życiem i jak stajemy się ich niewolnikami. Ale pokazuje też, jak można odwrócić tę sytuację, przejmując władzę nad przyzwyczajeniami, które determinują nasze postępowanie, decyzje, wybory. I, co ważne, nie trzeba robić rewolucji w swoim życiu. Wystarczy jedna, pozornie niewielka zmiana, która pociągnie za sobą lawinę. 

Żeby pokazać, jak ogromne znaczenie mają nawyki - w możliwie szerokim wymiarze - autor odsłania nam kulisy działania największych speców od reklamy i marketingu. Za ich sukcesami stoi świetna znajomość ludzkich słabości, przyzwyczajeń, utrwalonych wzorców postępowania. Umiejętność ich przewidywania i... kreowania. To niezwykle pouczająca i odkrywcza część tej książki, która w prosty, przystępny sposób pokazuje, jak jesteśmy umiejętnie manipulowani za sprawą... własnych zwyczajów.      


Skuteczne i efektywne zarządzanie to - jak się okazuje - także zasługa utrwalenia i wykorzystania dobrych nawyków. Stworzenie udanego związku również na tym bazuje... Nie wspominając o wyjściu z nałogu, które - najprościej mówiąc -  jest niczym innym, jak zmianą nawyku. O czym byśmy zresztą w tej książce nie przeczytali, to dotyka to bardziej lub mniej naszego życia i otoczenia. Niby to oczywiste, ale jednak zaskakujące.

Świetna, odkrywcza, pouczająca książka, która z tzw. poradnikiem nie ma nic wspólnego. A jednak sporo można się z niej o sobie dowiedzieć.

Charles Duhigg "Siła nawyku", Dom Wydawniczy PWN, 2013 r.

2 komentarze:

  1. Książka naprawdę pomaga zmienić życie! Jest napisana językiem przystępny, a do tego obrazuje licznymi przykładami jak przebiega proces zmiany nawyków i pracy na przyzwyczajeniach.

    http://rozwoj-calanaprzod.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo dużo dała mi ta książka! warto przeczytać:)

    OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...