czwartek, 21 czerwca 2012

Zapowiedzi na lipiec cz. I: Ake Edwardson "Kamienny Żagiel" i PM Nowak "Ani żadnej rzeczy"

"Kamienny żagiel" Ake Edwardsona i "Ani żadnej rzeczy..." PM Nowaka to kryminalne premiery Czarnej Owcy zaplanowane na lipiec. Mam słabość zarówno do polskich, jak i skandynawskich kryminałów, więc obu pozycji na pewno nie przegapię.

Kamienny żagiel
Ake Edwardson
Wydawnictwo Czarna Owca (Czarna Seria)
premiera 11.07.2012

Podczas drugiej wojny światowej u wybrzeży Szkocji zaginął John Osvald, szwedzki rybak. 60 lat później jego syn Axel w tym samym miejscu znika bez śladu. Na prośbę jego córki Erik Winter podejmuje się przeprowadzić śledztwo wraz ze szkockim kolegą po fachu Stevem MacDonaldem. Tym razem śledztwo przybiera nieoczekiwany obrót.

"Książka jest łatwa w lekturze, wystudiowana, czasami liryczna (...)"
Jan Arnald, Göteborgs Posten

"Kamienny żagiel” jest powieścią nieco inną niż dotychczasowe kryminały Edwardsona, i  specyficzny, ostry choć poetycki  styl jego pisarstwa jest tu bardziej dostrzegalny niż zwykle. Gdy czyta się Kamienny żagiel, język wydaje się cudowny (...) Ta książka warta jest przeczytania każdego najdrobniejszego jej słówka."
Gunilla Widding, Skĺnska Dagbladet

"Niewielu jest szwedzkich autorów, którzy piszą z taką pasją i empatią jak Edwardson (...)  na obszarze literatury kryminalnej nie ma obecnie bardziej interesującego bohatera niż Erik Winter."
Marie Peterson, Dagens Nyheter

"Książka jest oczywiście fascynująca – jak zawsze w przypadku Edwardsona – i od początku do końca obgryzałam sobie paznokcie."
Margareta Norlin, Aftonbladet


Ani żadnej rzeczy
PM Nowak
TU RECENZJA
Wydawnictwo Czarna Owca (Czarna Seria)
 premiera 25.07.2012

W willi położonej w podwarszawskiej Podkowie Leśnej od strzału w głowę ginie 39-letnia kobieta. Komisarz Jacek Zakrzeński z Komendy Stołecznej Policji podejrzewa, że za zbrodnią stoi ekscentryczny pan domu, jednak jego alibi wydaje się niepodważalne. W miarę trwania śledztwa krąg podejrzanych się powiększa. Sprawę nadzoruje młody prokurator Kacper Wilk. Zakrzeńskiego początkowo irytują jego dziwaczne maniery i brak pewności siebie, ale z czasem docenia fakt, że prokuratorem można dowolnie sterować. Nie wie jednak, że Wilk ma swoje tajemnice.

Gdy śledztwo trafia na pierwsze strony gazet, sprawy wymykają się spod kontroli. Zakrzeński powoli traci nadzieję na schwytanie sprawcy, za to Wilk zaczyna mieć własne pomysły...

2 komentarze:

  1. Choć lubię kryminały, nie zamierzam kupować.
    Dodaję do obserwatorów i zapraszam do mnie :
    http://ksiazka-na-kazdy-dzien.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...