środa, 13 czerwca 2012

Zapowiedzi na czerwiec cz.II: Nietykalni, Studnia bez dnia, Pisane krwią

Do przeczytania tych czerwcowych nowości będę chciała się przymierzyć jeszcze w tym miesiącu. Mam nadzięję, że ich różnorodność sprawi, iż nie będę się nudzić i z przyjemnością napiszę o nich na blogu. A tymczasem czytam już kilka wcześniej zapowiadanych na czerwiec książek... 







Philippe Pozzo di Borgo
Drugi oddech
TU RECENZJA
W.A.B.

Wydawnictwo W.A.B. postanowiło zaprezentować polskim czytelnikom opowieść Philippe'a Pozzo di Borgo, która stanowi kanwę filmu "Nietykalni". Philippe ulega wypadkowi na paralotni, w skutek którego łamie kręgosłup. Francuski arystokrata zostaje przykuty do wózka. Postanawia zatrudnić pomocnika. Zgłasza się wiele osób, ale wybiera Algierczyka Abdela - złodziejaszka i podrywacza z paryskich blokowisk. W zwykłych okolicznościach obaj pozostaliby na zawsze każdy w swoim świecie. Ich zmagania z cierpieniem i utratą bliskich pozwalają w wyostrzonym świetle ujrzeć podstawowe, uniwersalne wartości - niezależne od podziałów społecznych. "Drugi oddech" to piękna, poetycka opowieść o paradoksach losu, zabawnym zderzeniu kultur, sile przyjaźni i miłości, potędze wiary.
Książka składa się z dwóch części: w "Drugim oddechu" autor opisuje swoje dzieciństwo, lata młodzieńcze, doświadczenia zawodowe i rodzinne, wypadek na paralotni oraz śmierć ukochanej żony Béatrice. W rozdziale "Diabeł stróż" przedstawia swoje dalsze losy, aż do spotkania Khadiji - drugiej żony, z którą ponownie odnalazł szczęście.



Katarzyna Enerlich
Studnia bez dnia
TU RECENZJA
MG

Pretekstem do tej opowieści stała się wpleciona w naszą współczesność historia Martinusa Teschnera, toruńskiego kupca, wręczającego swoim kochankom drogocenne pierścienie. Jeden z nich, legendarny i wyjątkowy, bo ozdobionym rubinem wydobytym z Gór Izerskich, jest do dziś przedmiotem pożądania. Czytając tę powieść dowiemy się, jaką tajemnicę skrywa trzynastowieczna studnia w rzeźbiarskiej pracowni w Toruniu? Co łączy powtórny pochówek Mikołaja Kopernika z zadziwiającym odkryciem Marceliny? Czy wszyscy jesteśmy skazani na nieuchronność i w jaki sposób zmienia ona nasze życie? Co stanie się, gdy bułhakowska Annuszka rozleje olej... tym razem w naszym życiu. W swych poprzednich książkach, których akcja rozgrywała się na Mazurach, Autorka co i rusz zaglądała na chwilę do Torunia. Tym razem całą akcję książki umieściła w tym przepięknym mieście o niezwykłych tradycjach. „Studnia bez dnia” pojawi się w księgarniach 27 czerwca



Piotr Przewoźny
ZEK

„ZEK” to historia człowieka, który pojechał na Ukrainę jako uczciwy obywatel, a wrócił z niej jako wyjęty spod prawa. Autor tego swoistego pamiętnika opowiada o tym, jak ciekawość i pragnienie wolności wepchnęły go w szeregi mafii. Jako członek niewielkiej, ale sprawnie działającej grupy uczestniczył w kilku spektakularnych akcjach, zaznał rozmaitych przyjemności tego świata i całkiem nieźle się bawił. Niestety, do czasu. Po prowokacji zaaranżowanej przez konkurencyjną grupę trafił do kolonii karnej o zaostrzonym rygorze i musiał nauczyć się radzić sobie w świecie, w którym więzień jest nikim, a strażnik decyduje o życiu lub śmierci…



Karolina Król
Cukierek albo psikus

Często najstraszniejsze historie zaczynają się całkiem niewinnie. Wystarczy grupka nastolatków, noc Halloween i zabawa w wywoływanie duchów. Rzecz w tym, że duchy nie lubią się bawić... Cukierek albo psikus jest udaną realizacją powieści z pogranicza grozy i historii obyczajowej. Nastoletniej autorce należą się brawa za fabularną konsekwencję, ostre rysy charakterologiczne bohaterów oraz wartką, wciągającą akcję, która bawi lepiej niż Oszukać przeznaczenie…








Chelsea Quinn Yarbro
Pisane krwią

Kolejny tom przygód nieśmiertelnego wampira, hrabiego Saint-Germain. Jest rok 1910. Mocarstwa Europy łączą więzy krwi władców, lecz dzielą  sprzeczne  ambicje i różne sojusze. Car  Mikołaj II zleca mieszkającemu obecnie w Rosji  hrabiemu Saint-Germain ściśle tajną  misję dostarczenia  propozycji pokojowej  królowi Edwardowi VII i cesarzowi Wilhelmowi. Car nie ufa własnym ministrom i tylko w hrabim pokłada nadzieję na uratowanie pokoju. Misja Saint-Germaina przyciąga uwagę niebezpiecznych wrogów, a szczególnie barona von Wolgasta, podstępnego producenta broni, któremu najmniej zależy na pokoju w Europie i który nie cofnie się przed niczym, by pozbyć się hrabiego. Całą intrygę obserwuje tajemniczy Sidney Reilly, legendarny  brytyjski agent. A jeśli dodamy do tego płomienny romans hrabiego z młodą i bardzo niezależną malarką,  otrzymujemy porywającą opowieścią, która oczaruje zarówno wiernych czytelników cyklu o Saint-Germainie, jak i tych, którzy sięgają do niego po raz pierwszy.

2 komentarze:

  1. Piszę, żeby się przywitać i wciskam się w Twoich obserwujących. Czytałam recenzje książki Samozwaniec i naprawdę zachęciłaś mnie do lektury, więc czekam na zapowiedziane recenzje.

    OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...