wtorek, 14 maja 2013

Krystyna Naszkowska "Jedz co chcesz. Sąd nad polskim stołem"

Olej czy smalec? Piwo czy wino? Drób czy wołowina? Ach, jak ja lubię takie dylematy! I książki; o jedzeniu, ale bez "diety-cud" i żywieniowych przewrotów. Rewolucyjne, o ile rewolucją jest odwołanie się do rozsądku i starych, dobrych zasad.

Krystyna Naszkowska rozmawia w tej książce z dietetykami, naukowcami, specjalistami od żywności. Rozmawia i krok po kroku obala większość żywieniowych mitów. Zaczyna mocno, bo od rozmowy z  prof. Tadeuszem Trziszką, największym polskim... znawcą jaj. To rozmowa, która ucieszy wszystkich miłośników jajecznicy, omletów, jaj na miękko, na twardo, sadzonych, itd., itd... - Jedzmy tyle jaj, ile chcemy, nawet dwa codziennie - mówi prof. Trziszka. I przekonuje, że jaja to samo zdrowie, a pogłoski o zabójczym cholesterolu, którego jakoby dostarczają są bardzo mocno przesadzone.

Z cholesterolem prof. Trziszka rozprawia się równie bezpardonowo dowodząc, że to fizjologia, z którą nie sposób walczyć, bo to walka bezsensowna i bezcelowa. A cholesterol jest nam tak samo potrzebny, jak wszystko inne.

Kolejne "rozliczenia" przynoszą nie mniejsze zaskoczenia. Okazuje się, że smalec nie jest gorszy od oliwy z oliwek, natomiast margaryna przynosi naszym organizmom znacznie więcej szkód niż masło, a cała jej popularność oparta jest na bardzo kosztownym i skutecznym marketingu.

Jest także o tym, że piwo nie tuczy, a wódka wcale nie chroni przed zatruciami. Jest też oczywiście o GMO, czyli żywności genetycznie modyfikowanej, ale tu też przygotujcie się na niespodziankę - bo okazuje się, że tu też zostanie obalonych parę mitów.

No i wreszcie coś, co lubimy najbardziej, czyli diety i odchudzanie. Agata Ziemnicka sprowadza nas na ziemię, bo - jak wiadomo - diety-cud nie ma i nie każda dieta jest dla każdego. Ale są zasady, które niezmiennie rządzą naszymi organizmami i o których warto wiedzieć. I o tym, ile jest na naszym talerzu, a ile, tak naprawdę, w głowie.

Świetna rozprawa nad polskim stołem, na którym faktycznie więcej mitów, marketingu, przesądów, niż zdrowego rozsądku.

Krystyna Naszkowska "Jedz co chcesz. Sąd nad polskim stołem", Wydawnictwo Agora SA, Biblioteka Gazety Wyborczej, 2013 r.

1 komentarz:

  1. Książka raczej powiela wiele mitów. Dość powiedzieć, że autorka jest zwolennikiem uboju rytualnego.

    OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...