niedziela, 23 września 2012

Anna i Krzysztof Kobusowie "Smoki i smoczki. Z dziećmi przez Azję"

Podróż z małymi dziećmi to nie lada wyzwanie - a już podróż przez Azję to dopiero musi być wyczyn... Z taką myślą zabierałam się do czytania tej książki i... zostałam mile zaskoczona. Bo zamiast opisu niedogodności dostałam historię niesamowitej przygody. Ale też sporo wskazówek, jak się do takiej przygody przygotować, by rzeczywiście była ona udana.

Już okładka tej książki jest zapowiedzią barwnej opowieści. Opowieści z jednej strony bardzo serio; bo zaplanowanej, przemyślanej, przygotowanej, z drugiej dowcipnej, dynamicznej, czasem z przymrużeniem oka. Anna i Krzysztof Kobusowie, dziennikarze i fotografowie po latach robienia zdjęć w Polsce postanowili zasmakować nieco egzotyki. A że na świecie było już dwoje ich wspólnych dzieci - dwuletni Michaś i pięciomiesieczny Staś - więc postanowili zabrać ich ze sobą. Dokąd? "Do Azji, którą znam na tyle dobrze, by poczuć się tam jak u siebie w domu" - pisze Anna. 

Ale zanim wyruszyli, musieli stawić czoło nie tyle własnym lękom, czy wątpliwościom, co rodzinie i znajomym, którzy na ich pomyśle nie zostawili suchej nitki. "Niebezpiecznie, niezdrowo, kiepski pomysł" - to najłagodniejsze opinie, z którymi się spotkali. A jednak, wbrew wszystkim i wszystkiemu, wyruszyli. I dzięki temu powstała ta książka. Kolorowa, zaskakująca, niezwykła. Pełma smaków, barw, zapachów. Mocnych wrażeń i niepowtarzalnych emocji.  

Razem z Anną, Krzysztofem, ich synami, a także dorosłą córką Krzysztofa Olą zaglądamy do Tajlandii, Birmy i Kambodży. Poznajemy te miejsca niejako "od kuchni". Poza atrakcjami stricte turystycznymi, czy kulturowymi, dostaniemy tu praktyczne wskazówki, gdzie i co zjeść, jak najbezpieczniej i najtaniej się przemieszczać, jak znaleźć dobry i niedrogi nocleg i ustrzec się przed chorobami.

Ale "Smoki i smoczki" to przede wszystkim opowieść o ludziach; ich odrębności, różnorodności, ale też gościnności, życzliwośći, bezinteresowności - niezależnie od miejsca na świecie. To opowieść słowem i obrazem, gdyż zdjęcia - niesamowite, bo pełne emocji i wyjątkowych chwil uchwyconych w kadrze - są wielką wartością książki.

Polecam wszystkim, którzy marzą o niezwykłych podróżach. Czy z partnerem, samemu, czy z gromadką dzieci. To jest do zrobienia!

Anna i Krzysztof Kobusowie "Smoki i smoczki. Z dziećmi przez Azję", Wydawnictwo G+J Książki, 2012 r.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...