niedziela, 20 maja 2012

Sylwester Latkowski, Piotr Pytlakowski "Biuro tajnych spraw. Kulisy Centralnego Biura Śledczego"

Z ciekawością, ale też pewnym dystansem zabierałam się do czytania tej książki i... jestem przyjemnie zaskoczona. Autorzy nie epatują sensacją, nie tworzą spiskowych teorii, choć - z oczywistych powodów - wchodzą też w politykę. W prosty, czytelny sposób, z dziennikarską dociekliwością pokazują, jak powstawało i zmieniało się Centralne Biuro Śledcze, a wraz z nim polski świat przestępczy. Sporo tu smaczków, jak choćby historia słynnego świadka koronnego Masy, "odwróconych", czy kulisy porwania Krzysztofa Olewnika.

Sylwester Latkowski i Piotr Pytlakowski to zgrany duet dziennikarzy. Napisali wspólnie kilka książek i kilkanaście artykułów, obaj od lat zajmują się podobną tematyką, w której kulisy działania polskiej mafii i walczących z nią policjantów zajmują naczelne miejsce. Do pisania tej książki siedli więc dobrze przygotowani, wiedząc co i jak chcą pokazać. Wykonali przy tym kawał dokumentacyjnej pracy; dziesiątki spotkań z funkcjonariuszami CBŚ, materiałów procesowych, rozmowy z gangsterami (nie tylko w więzieniach).


Powstał solidny dokument, który konfrontuje świat najbardziej niebezpiecznych polskich przestępców ze światem najlepszych polskich śledczych. Ale te światy, tak odległe, zazębiają się, przenikają ze sobą, cienka jest miedzy nimi granica i, jak się okazuje, nie tak trudno ją przekroczyć.

Autorzy zaczynają od tego, jak powstawało Centralne Biuro Śledcze i w jaki sposób stawało się ono najbardziej elitarną i wyspecjalizowaną instytucją walczącą ze zorganizowaną przestępczością. Pokazują, że CBŚ to miejsce błyskotliwych karier, ale równie spektakularnych upadków. Świetnie wyszkolone do walki z mafią, ale będące równocześnie celem tej mafii - i dlatego przejścia na drugą stronę też się zdarzają, a "odwróceni" czasem gubią w wielu rolach, które mają do odegrania.

Autorzy nie pozostawiają złudzeń: świat biznesu, polityki i mafii funkcjonują niczym naczynia połączone. Tym, co je łaczy są wielkie pieniądze i władza. Walka o władzę toczy się miedzy gangami i jest to krwawa walka, w której giną "niezniszczalni" i zastępują ich nowi. Ale walka o wpływy toczy się także w CBŚ, a to, jak się okazuje, znakomite miejsce, by znaleźć na kogoś "haka" i zniszczyć jego karierę. Ta walka jest równie bezwzględna.

Porwania, brudne pieniądze, wymuszenia i tajemnice, których nikt do tej pory nie rozwikłał - to wszystko znajdziecie w tej książce. Łącznie ze słynną sprawą porwania Krzysztofa Olewnika, czy zabójstwa komendanta Papały, którym autorzy poświęcają sporo miejsca. Swoistym smaczkiem są też sylwetki najsłynniejszych ludzi polskiej mafii: Dziada, Pershinga, Słowika, Masy, Małolata i wielu innych... Chwilami miałam wrażenie, że czytam dobrą sensacyjną powieść. Tyle że to wszystko prawda.

Ja tę książkę na pewno przeczytam jeszcze raz. I polecam tym, którzy jeszcze nie czytali.

Sylwester Latkowski, Piotr Pytlakowski "Biuro tajnych spraw. Kulisy Centralnego Biura Śledczego", Wydawnictwo Czarna Owca, 2012 r.

Komu polecam
Wszystkim ceniącym literaturę faktu
Moja ocena 4,7

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...