niedziela, 6 października 2013

Ryszard Kapuściński "Czarne gwiazdy"

"Czarne gwiazdy" to zbiór siedemnastu reportaży z pobytu Ryszarda Kapuścińskiego w Afryce na początku lat 60. ubiegłego wieku. To rodzaj reporterskiego i literackiego przedbiegu do "Cesarza", czy "Hebanu", ale nie ma wątpliwości, że to przymiarka udana, która również dziś, po pięćdziesięciu latach, dostarcza nam wielu wrażeń.

To pierwsza afrykańska książka Ryszarda Kapuścińskiego, w której znalazły się jego teksty z lat 1960-1962; reporterskie relacje z Konga i Ghany, które reporter publikował w polskiej prasie. Te pierwsze przyniosły mu tytuł najpopularniejszego autora "Polityki" w 1961 roku. Możemy więc sobie wyobrazić, jak fascynująca lekturą były wówczas dla polskiego czytelnika.

Ale i dziś czyta się je z niesłabnącym zainteresowaniem. Choćby dlatego, że historia, którą opowiada Kapuściński - ważna historia dwóch afrykańskich krajów - trochę odeszła  w niepamięć. A równocześnie wiele problemów - choćby natury rasowej, czy socjalnej - jest dziś tak samo aktualnych, jak pięćdziesiąt lat temu.

Kapuściński zabiera nas w swoich reportażach do Ghany i Kongo. Skupia się na tytułowych czarnych gwiazdach, czyli Kwame Nkrumah, prezydencie i premierze Ghany oraz Patrice Emery, premierze Konga. Sporo więc w tych tekstach polityki, ale wydaje się, że to tło do pokazania czegoś więcej; tradycji, uprzedzeń, granic, których nie sposób przekroczyć i tzw. zwykłego życia.

Proste, a równocześnie niezwykle przenikliwe są te relacje. Kapuściński nie ocenia, a tylko pokazuje. Ale to tylko oznacza obraz wyostrzony, dogłębny, w którym mamy kilka planów. Umiejętność obserwacji Kapuścińskiego przekłada się na jego zdolność opowiadania tego, co zobaczył. I pisania pozornie bez emocji, które wywołuje silne emocje.
 
Warto wspomnieć o znakomitym posłowiu prof. Bogumiła Jewsiewickiego, który przybliża czytelnikom polityczną i społeczną sytuację opisywanych w książce krajów. Dzięki posłowiu ta książka wydaje się kompletna i czytelna na każdej płaszczyźnie.

Ryszard Kapuściński "Czarne gwiazdy", Agora SA, 2013 r.

1 komentarz:

  1. Nie wiem, dlaczego, ale nie lubię książek tego Pana :( Mimo tego, iż tematyka "Czarnych gwiazd" mnie interesuje poniekąd, to nie sięgnę po nią... Kiedyś się do niego zraziłam i nie przebrnęłam nawet przez pół książki - może za szybko się poddaję?
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...