piątek, 12 października 2012

Zapowiedzi na październik cz. II: Biografia Jarosława Iwaszkiewicza, autobiografia Jeanette Winterson, "Egzamin z oddychania" Jana Jakuba Kolskiego

Dziś druga część zapowiedzi na październik. Wybrałam książki, jak mi się wydaje, niepowtarzalne i wyjątkowe. Choć każda z nich jest inna, ale łączy je już na pierwszy rzut oka pewna nić intymności i wrażliwości. Te książki przeczytam na pewno, bo i wiele sobie po nich obiecuję.


Jan Jakub Kolski
„Egzamin z oddychania”
Wielka Litera

Intymna opowieść o związku dojrzałego mężczyzny i młodej kobiety. Miłość, która przekracza granice rozumu, seks, który spala ich dusze i ciała. To, że musieli się spotkać, było zapisane gdzieś w gwiazdach. Obsesja, fascynacja, pożądanie, zachłanność i ciekawość prowadzą ich do nieuniknionego - końca świata.
Literacki język pokazuje charakterystyczną wrażliwość i poetykę, jaką Kolski posługuje się w swojej twórczości, zarówno filmowej, jak i prozatorskiej.
Jeanette Winterson
„Po co ci szczęście, jeśli możesz być normalna?”
TU RECENZJA
Rebis

To chyba najbardziej osobiste i poruszające dzieło Winterson, napisana bez cenzury autobiografia. Podróż w głąb szaleństwa i z powrotem, którą autorka odbyła w poszukiwaniu biologicznej matki; opowieść o dorastaniu w przemysłowym miasteczku podlegającym drastycznym przemianom; o dążeniu do szczęścia, o książkach, które uratowały jej życie i zaprowadziły ją na uniwersytet oksfordzki. Siła emocjonalna tej książki poraża i sprawia, że pozorny brak pisarskiej wirtuozerii wydaje się autorskim podstępem.
Jeanette Winterson mieszka na wsi nieopodal Londynu. Jest autorką powieści, esejów i tekstów krytycznych. REBIS opublikował jej najważniejsze utwory, m.in. Nie tylko pomarańcze, Namiętność, Płeć wiśni, Podtrzymywanie światła, Kamiennych bogów oraz Sztukę i kłamstwa.
Jej pisarstwo było wielokrotnie doceniane: w 1985 roku Nie tylko pomarańcze? uhonorowano Nagrodą Whitbreada za najlepszy debiut powieściowy, w 1987 roku Namiętność zdobyła John Llewellyn Rhys Memorial Award, a w 1989 roku Płeć wiśni otrzymała nagrodę E.M. Fostera American Academy and Institute of Arts and Letters.


Radosław Romaniuk
„Inne życie. Biografia Jarosława Iwaszkiewicza” (tom 1)
TU RECENZJA
Iskry

Pierwsza na polskim rynku wydawniczym kompletna, analityczna, a przy tym błyskotliwie napisana biografia Jarosława Iwaszkiewicza, pisarza, który przez wiele lat wpływał na kształt polskiej kultury, tworzył literackie kanony estetyczne, budził zainteresowanie swoim życiem i aktywnością artystyczną.
Pierwszy z dwóch tomów obejmuje lata 1894–1939. Książka zawiera wiele fotografii z archiwum rodzinnego.
O książce:
„Potrafię być surowa, ale umiem docenić wnikliwe spojrzenie na biografię mego Ojca. Uważam za wielką zasługę autora, że zbadał ją tak dobrze, łącząc życie i twórczość, wykorzystując nieznane dokumenty. Wiele fragmentów tej książki, zwłaszcza dotyczących okresu ukraińskiego, to były rzeczy, których nie wiedziałam. I nawet było mi trochę wstyd z tego powodu”.
Maria Iwaszkiewicz

*notki ze stron wydawców

4 komentarze:

  1. Jestem zainteresowana książką Jeanette Winterson. Wydaje mi się, że to ciekawa pozycja dla mnie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Oby starczyło czasu, żeby wszystkie ciekawe książki przeczytać :)

    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...