poniedziałek, 29 października 2012

Maciej Pisuk "Jesteś Bogiem. Historia Paktofoniki"

Gdyby nie scenariusz zawarty w tej książce i determinacja Macieja Pisuka, film, który bije dziś rekordy oglądalności, nigby by nie powstał. Okazuje się, że od momentu, w którym Pisuk spotkał się z chłopakami z zespołu Paktofonika i "wszedł" w ich życie, a potem napisał scenariusz "Jesteś Bogiem", minęło ponad osiem lat. Ale warto było czekać. Film jest świetny, a książka, która opisuje kulisy jego powstawania i przede wszystkim życie muzyków, w tym Magika - pod każdym względem unikatowa.

Scenariusz "Jesteś Bogiem" poprzedzają rozmowy z jego scenarzystą. To z nich dowiedujemy się, jak powstał pomysł na film, a następnie jego scanariusz. To w nich Pisuk opowiada - niezwykle zresztą szczerze - dlaczego tak mocno zaangażował się w życie chłopaków z hiphopowego zespołu i postanowił opowiedzieć ich historię.
"Chciałem spełnić się zawodowo i szukałem współczesnej historii" 
Na taką historię Pisuk natknął się w "Dużym Formacie" Gazety Wyborczej. Rok po samobójczej śmierci Magika, lidera Paktofoniki. Przeczytał o Magiku, Fokusie i Rahimie i... wiedział już, że znalazł bohaterów swoich czasów. "Zrozumiałem, że ci chłopcy wiedzą coś, o czym nie mają pojecia moi koledzy - artyści z Warszawy."    

Pisuk wyjechał na Śląsk, by być bliżej chłopaków - poznać ich codzienne życie, rodziny, wtopić się w ich otoczenie, dotrzeć do osób, który były najbliżej Magika i spróbować zrozumieć także jego. Między nim, a jego bohaterami wytworzyła się swoista więź - zrozumienia, zaufania, przyjaźni. Wiedzieli, że razem pracują nad czymś istotnym. - nad scanariuszem, który ma być prawdziwy, osobisty, ważny. Ma opowiadać o ich życiu; dorastaniu na Śląsku, wielkich marzeniach, brutalnym zderzeniu z rzeczywistością, ale przede wszystkim o muzyce, która miała być dla nich przepustką do wielkiego świata.

Ta bardzo osobista i szczera relacja, która wywiązała się między chłopakami, a scenarzystą zaowocowała znakomitym materiałem na film, którego... nikt nie chciał zrobić. A jesli chciał, to na swoich warunkach, których nie akceptował ani Pisuk, ani muzycy z Paktofoniki. Dlatego scenariusz "leżakowal" siedem lat, by w końcu doczekać się godnego siebie reżysera.

Ale zanim pójdziecie na film, przeczytajcie tę książkę. To z niej dowiecie się, jakim chłopakiem był Magik, w jakiej rodzinie dorastał, jakim był mężem, ojcem, synem. Z jakimi demonami się mierzył. co go w życiu przerastało, a w czym on przerastał swoje pokolenie. Bo "Jesteś Bogiem" - jak od początku chciał Pisuk - to nie tylko historia pewnego zespołu, który na zawsze naznaczony został samobójczą śmiercią swojego lidera, ale również historia pokolenia.

Pokolenia, które ma swoich bohaterów; tak zagubionych i pełnych sprzeczności, jak ono samo.

Maciej Pisuk "Jesteś Bogiem. Historia Paktofoniki", Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2012 r.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...