czwartek, 27 czerwca 2013

Książki na wakacje: Izabela Jung "Chuliganka"

Jeśli szukacie książki o miłości; takiej, która wywraca życie do góry nogami, to właśnie o tym jest "Chuliganka". Literacki debiut Izabeli Jung to sprawnie skrojony współczesny romans, którego atutem jest wnikliwość, z jaką autorka pokazuje rozwój niebanalnego, skądinąd, związku.

Główną bohaterką książki jest trzydziestoletnia Ewa, kobieta o ustabilizowanym, wręcz nudnym życiu rodzinnym i zawodowym. To równocześnie tzw. "niespokojny duch", który długo nie usiedzi w jednym miejscu. Dobrze płatną pracę w korporacji Ewa porzuca na rzecz niepewnej kariery psychologa. A komfortowe życie u boku męża wydaje jej się równie jałowe, jak praca, którą z dnia na dzień zostawiła.

W takich okolicznościach kobieta zwraca uwagę na mężczyznę, który, wraz z ekipą budowlaną, remontuje jej dom. To 21-letni, przystojny Czeczen o imieniu Zeliem, który uciekł z rodzinnego kraju ogarniętego wojną, a w Polsce studiuje i zarabia na życie. Ewę i Zeliema różni wszystko; wiek, pochodzenie, status społeczny i majątkowy, kultura i religia. Wydaje się, że to uczucie nie ma najmniejszych szans. Oni sami mają tę świadomość. A jednak rodzi się miedzy nimi wielka namiętność, której towarzyszy poczucie winy, wstyd, przekonanie, że to związek bez przyszłości. Ale rozum swoje, a serce swoje...

Autorka nie poszła na skróty i pokazała rozwój tego skomplikowanego romansu krok po kroku; z całą paletą uczuć, które temu towarzyszyły; tak pozytywnych, jak i negatywnych. Bohaterowie nie mają łatwych charakterów, ich związek i wszystkie towarzyszące mu okoliczności również do łatwych nie należą, wiec książka aż skrzy się od emocji. Nie ma w niej oczywistych rozwiązań, nie ma jednoznacznych odpowiedzi. Są silni, wiarygodni bohaterowie i potężne uczucie, które może mieć tak samo budującą, jak niszczącą moc.

Izabela Jung "Chuliganka", Czarna Owca, 2013 r.

2 komentarze:

  1. super ksiażka :) serdecznie polecam

    OdpowiedzUsuń
  2. Przeczytałam po recenzji ale mnie osobiście nie zachwyciła.
    Na 10/7

    OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...