poniedziałek, 30 września 2013

Zapowiedzi na październik: Agnieszka Osiecka "Dzienniki 1945-1950"

To jedna z tych książek, na które czekaliśmy długo i o których pewnie długo nie zapomnimy. 8 października trafi do księgarń I tom „Dzienników” Agnieszki Osieckiej. Obejmuje on lata 1945-1950 i otwiera wielotomową edycję.

Osiecka pisała "Dzienniki" od dziewiątego roku życia aż do śmierci.  To najintymniejszy z wszystkich tekstów Agnieszki Osieckiej. I choć w wielu swoich wierszach, z właściwą sobie lekkością, przemycała prywatny ton, dopiero tutaj wolna jest od jakiejkolwiek cenzury wobec samej siebie. Do bólu szczera, prawdziwa, a tym samym dla wielu Czytelników kontrowersyjna.*

"Dzienniki" trafią do rąk Czytelników po ośmiu latach przygotowań w Fundacji Okularnicy. Jak informuje Agata Passent, córka poetki, wszystkie materiały zeskanowano i są dostępne w Cyfrowym Archiwum Agnieszki Osieckiej. Oryginały zostały zaś przekazane do Biblioteki Narodowej w Warszawie.

 Cieszymy się, że Mama wreszcie przemówi własnym językiem. Zamiast mówić o niej bez jej wiedzy, wreszcie posłuchamy, co sama ma do powiedzenia o sobie i o innych - pisze Agata Passent.     


Film zapowiadający premierę "Dzienników"

Wkrótce recenzja.

*z materiałów wydawcy

Agnieszka Osiecka "Dzienniki 1945-1950", Prószyński i S-ka, 2013 r.

3 komentarze:

 1. Nie mogę się doczekać publikacji dzienników. Czytałam dotąd jakieś wyimki, dosłownie skrawki, ale już wiem,że to będzie lektura nietuzinkowa;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam Cię!!! Dziękuję za tą wiadomość. Nawet bym nie wiedziała, że coś takiego powstaje i zaraz trafi do księgarni! Koniecznie muszę to mieć! Za tydzień lecę do księgarni.

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To będzie prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników twórczości Agnieszki Osieckiej. I nie tylko ;))

   Usuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...