czwartek, 3 stycznia 2013

Caroline Knapp „Picie. Opowieść o miłości”

To mocna, bardzo osobista proza, która demaskuje tzw. eleganckich alkoholików; aktywnych zawodowo, odnoszących sukcesy, znanych i powszechnie poważanych. Pokazuje przy tym pokrętny i podstępny mechanizm uzależnienia, który Caroline Knapp celnie porównuje z toksyczną, stopniowo wyniszczającą miłością.


Autorka książki pokazuje na swoim przykładzie, jak niepostrzeżenie przyjemność okazjonalnego popijania stała się przymusem codziennego picia, który niszczył jej życie.

To, co najmocniejsze w tej książce, to okoliczności powstawania nałogu. Autorka była atrakcyjną, odnoszącą sukcesy zawodowe dziennikarką, córką znanego psychiatry. Piła, tak jak wszyscy w jej otoczeniu. Ojciec, koledzy z pracy, przyjaciółki. Piła sama albo w gronie znajomych. Po pracy; dla rozluźnienia, dla towarzystwa, dla przyjemności. Z wyższością spoglądając na upijających się i tracących nad sobą kontrolę kolegów. Z czasem tę kontrolę sama zaczęła tracić, a pierwszy kieliszek powodował przymus wypicia kolejnych, aż do „urwania się filmu”. I tak dzień za dniem. Knapp nie oszczędza siebie w tej książce i niezwykle szczerze, na granicy ekshibicjonizmu opowiada o swoim zatracaniu się w nałogu.

Co ciekawe, niemal całkowita degradacja psychiczna i moralna nie miała przełożenia na życie zawodowe autorki. Knapp, nawet w najostrzejszym, schyłkowym okresie picia, wciąż była aktywną i szanowaną dziennikarką – a przynajmniej tak jej się wydawało. To tylko niebezpiecznie utwierdzało ją w poczuciu kontroli nad własnym życiem i utrudniało podjęcie leczenia. Autorka nie pozostawia złudzeń: picie ludzi „na stanowiskach”, o mocnej zawodowej pozycji, odnoszących sukcesy jest wyjątkowo niebezpieczne, bo sankcjonowane przez otoczenie. A picie kobiet to dodatkowo temat tabu. Wielkiej determinacji, siły i odwagi wymaga więc przyznanie się do problemu i podjecie leczenia.

Autorka to zrobiła – i o tym także jest ta książka. Szczera, mądra i w jakiś sposób bezwzględna.

Caroline Knapp „Picie. Opowieść o miłości”, PWN - literatura faktu, 2012 r.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...